אילנה שושן

עו"ד, מרצה ומפיקת סרטים. מודעות, העצמה והנעה למעורבות חברתית

פאנל ״אישה עובדת״ , סינמטק תל אביב. השדה האפור ביחסים במקום העבודה. סרט חשוב מאין כמוהו. הבמאית מיכל אביעד החלה את העבודה על הסרט 5 שנים לפני פרוץ תנועת מי טו (metoo#) שפרצה בעקבות חשיפת הסיפורים ב NY Times על ההטרדות המיניות שעברו שחקניות על ידי המפיק הארווי ויינשטיין.

מיכל הבמאית: ״רציתי להראות איך הטרדה מינית ניראת, איך זה קורה, כמה הגוף שלו מתקרב אליה״ מהן השתיקות? ״

קישור ליוטוב:https://youtu.be/OjcoknL25vw

פאנל ״אישה עובדת ״אשה עם אילנה שושן, לירון בן שלוש,מיכל אביעד ,ענבל אורפז . סינמה סיטי

פתחנו את חודש המודעות על ההיסטוריה של מאבק הנשים לזכויות אדם, בארוע אלגנטי בסינמה סיטי גלילות בהקרנה של הסרט ״אשה עובדת״ מלווה בפאנל אותו הנחתי עם לירון שלוש וענבל אורפז.

הקולנוע הוא כלי לעיצוב מודעות. במשך השנים האחרונות הרציתי על תפקיד הקולנוע בקיבוע דימוי האישה כחפץ מיני, כלבה, טיפשה וקריקטורה. הקולנע כסוכן מודעות יכול גם לשנות את זה. הסרט ״אישה עובדת״ בבימויה של מיכל אביעד ומשחק מעולה של לירון בן שלוש, אושרי כהן ומנשה נוי עושה את זה הוא דוגמא לזה. הסרט מפגיש אותנו עם אישה אמיתית, אמא לשלושה ילדים שמנסה לפרנס את משפחתה וחווה פלישה למרחב האישי שלה על ידי הבוס שלה שלא מפסיק לעגוב עליה. לירון: ״ההכנה לתפקיד ארכה כתשעה חודשים, ממש לידה. הרבה חזרות, נפגשתי עם הרבה נשים שסיפרו לי איך הן הרגישו״. לירון מצליחה להעביר לנו דרך אורנה ( הדמות בסרט) בצורה מצמררת איך הן מרגישות.

במאית מיכל אביעד

במאית הסרט מיכל אביעד שהגיעה להקרנה בהפתעה הצטרפה לשיחה: ״מיטו הוא על נשים שרואים אותן: שחקניות ונשות תקשורת. הסרט מספר את סיפורן של אלפי נשים עובדות כמו: מלצריות, פקידות, עו״ד, עובדות בעולם הבניה (שהוא מאד גברי) שהן שקופות! הן עוברות הטרדות ונאלצות לדחוק כדי לשרוד״.

אילנה שושן, לירון שלוש וענבל אורפז

ענבל אורפז סיפרה לנו מה נשים בעולם הייטק חוות:״עולם שנתפס כעולם מודרני וליברלי״. תודה למיכל אביעד שעשתה את הסרט ומספרת את הסיפור בצורה כל כך מושלמת. הסרט עוסק בחוויה של האישה שמנסה לשמור על החיים שלה, לפרנס את משפחתה ומישהו שם פשוט לא רואה אותה. הבוס שלה רואה רק מה הוא יכול לקחת ממנה. את השעות שלה ( בשיחות עבודה עד 10 בלילה, שעות המשפחה שלה) את הכשרון שלה, את היופי שלה, את הגוף שלה את הנשמה שלה. הוא אפילו מסרב לתת לה מכתב המלצה כדי שתוכל לעבוד במקום אחר. הגיעו לארוע, שולה אגמי הממונה של יועצות לקידום מעמד האישה בשילטון המקומי, דר. גלית רנד עיריית חיפה, מנהיגות מעגל נשים וטנג׳ט מכל הארץ, מירית הרצפלד מהנהלת שדולת הנשים, אל״מ במיל רונית לב, עיתונאיות ובולגריות, ובן זוגי החביב נמרוד שהיה אחד מבן שני הגברים בקהל. מקווה לראות יותר גברים בהקרנות הבאות, מאחר שאני מאמינה שלגברים אכפת שהנשים שלהן והבנות שלהן תהיינה בסביבת עבודה בטוחה ומכבדת.

פאנל ״אשה עובדת״ סינמה סיטי מרץ 1 2019
טרלייר ״אישה עובדת״ בקולנוע ביוני 2019

ב1981 הכריז הקונגרס האמריקאי על שבוע המודעות למאבק הנשים לשחרור. ב1987 השבוע הורחב לכל חודש מרץ. בחודש הזה אמורים בתי הספר לציין, ללמד ולהביא למודעות את המאבק של הנשים לשוויון זכויות.

נשים שהן 50% מהאוכלוסיה, עד לפני פחות ממאה שנים, היו משוללות זכויות ונשלטות על ידי 50 האחוזים האחרים של האוכלוסייה. גם כשהגברים הקימו חברות דמוקרטיות, הם שחררו את עצמם אבל לא את הנשים שלהם.

הנשים נשארו הרכוש, הכלי ללדת עבורם ילדים וכוח עבודה זול משולל זכויות.

המאבק של הנשים להכרה בזכותן להצביע, בזכותן לשכר הולם, בזכות שלהן לתנאי עבודה אנושיים, עבר על גופן של נשים רבות שנלחמו ונענשו על כך. המאבק בהטרדות המיניות הוא אחד המאבקים הכואבים שסוף סוף מתחיל להתקבל בחברה כלגיטימי. ואנחנו כחברה מתחילים להעביר את האשמה והבושה מהקורבן לתוקף.

לכן מאוד צרם לי כשקראתי שאווה ג׳יקוב הסכימה להשתתף במאבק בין גברים ולהשתמש בהטרדה מינית כדי להפיל יריב פוליטי.

אם המעשה היה נעשה על ידי בני גנץ כשהוא אדם בוגר, בסביבת עבודה וכולה.. אך מדובר כאן, אם אכן הדברים קרו, לא יותר ממעשה קונדס של ילדים בפנימיה חקלאית.

אני רואה בחומרה רבה את השימוש של האשמה בעבירה של הטרדה מינית כדי לחסל חשבונות וחיסולי של יריבים פוליטיים. האשמות מהסוג הזה עושות נזק למאבק הנשי באלימות מינית ובאלימות נגד נשים בכלל. מעשים כאלו הופכים את קורבנות העבירה לשקרניות ומעצים את הפגיעה בהן.

מחר ה-1 במרץ, נפתח את חודש המודעות בהקרנה מיוחדת של הסרט ״אשה עובדת״. סרט מעולה שמצליח להעביר לנו את המועקה שחשה אורנה אם לילדים כשפרנסת המשפחה נופלת על כתפיה. לאחר הסרט אשוחח עם לירון בן שלוש כוכבת הסרט וענבל אורפז עיתונאית שתשתף אותנו בתוצאות של סקר שערכה בקרב נשים יזמיות בתעשיית ההייטק.

הבוקר התארחתי בתוכנית הבוקר של פאולה וליאון. זה לא פשוט לדבר על דברים שבחרתי להדחיק במשך מספר עשורים. חשבתי שאני יכולה לדבר על הדברים, שזה הרבה מאחורי, כנראה שלא. 
כבוד השופטת דורנר כתבה בפס״ד של כרמלה בוחבוט(1994 ): ״ היה זה סוד גלוי … כולם ידעו על כך ושתקו״. עדיין כולנו יודעים ושותקים. שותקים כשרואים אלימות בבית השכנים, הטרדה מינית במקום העבודה, אלימות מילולית כלפי עובדת בעירייה, מלצרית, וגם כלפינו הנשים בבדיחות פוגעניות סביב השולחן בארוחת ערב עם חברים. הגיע הזמן שננקה את זה מהחיים שלנו, מהשפה שלנו!

Watch the interview with English translation

אחרי שסיפרה בראיון בתכנית אנשים על הצד האפל של עולם הזוהר ועל חיים בצל אלימות, התארחה הבוקר מלכת היופי בדימוס אילנה שושן בתכניתם של פאולה וליאון. שושן, שהייתה אחת הכוכבות הגדולות של שנות השמונים, משמשת כיום כחברת הנהלה בשדולת הנשים ומרצה ברחבי הארץ על כוח נשי.

פורסם במאקו.

"'רצח על רקע רומנטי': מה רומנטי בזה?"
מלכת היופי בדימוס אילנה שושן התארחה בתכניתם של פאולה וליאון ודיברה על העצמה נשית.
שושן "נשים צריכות להבין שהן לא יכולות לשנות אלימות שנמצאת סביבן. זה לא התפקיד שלנו לתקן"
פאולה וליאון | פורסם 10/01/19 10:54 

"אנחנו מתייחסות לעצמנו לפי איך שהתרבות לימדה אותנו, והתרבות נוצרה על ידי גברים", אמרה. "צריך לייצר נרטיב חדש. מקובל לחשוב שאו שאישה יפה, או שהיא יודעת על מה שהיא מדברת. אבל אישה יפה היא לא רק עיניים כחולות ושיער בלונדיני – יש גם נשים חזקות ויפות, וראוי שיקשיבו להן ולא רק ידברו עליהן".שושן סיפרה שתמיד הייתה מנהיגה, אבל מהרגע שבו נבחרה למלכת היופי והתחילה לעבוד כדוגמנית הוזמנה לתקשורת לדבר אך ורק על נושאים של יופי וטיפוח. למעשה, יש לה הרבה מה לומר גם בנושאים אחרים – היא תומכת בהעצמת נשים כלכלית ומספרת מניסיון אישי על יציאה ממערכת יחסים אלימה. "נשים צריכות להבין שהן לא יכולות לשנות אלימות שנמצאת סביבן. הן צריכות פשוט ללכת משם, זה לא התפקיד שלנו לתקן. אנחנו המטפלות של החברה, אנחנו חושבות שאנחנו צריכות להכיל ולתקן ואנחנו באיזו צורה לוקחות את האשמה עלינו. זה גדול עלינו וזה לא התפקיד שלנו".

קישור לאתר של התוכנית : https://www.mako.co.il/women-magazine/Article-9b3be7906f63861006.htm

ראיון אישי ב״אנשים״ ערוץ 12.

10 בינואר 2019


מלכת היופי לשעבר, אילנה שושן "הוא חיכה לי מתחת לבית עם אקדח באוטו" בראיון למירי מיכאלי ב"אנשים" (17:15, ערוץ 12), "בשנות השמונים אי אפשר היה לדבר על זה"

בגיל 19, כשהיא עדיין חיילת, זכתה אילנה שושן בתחרות מלכת היופי לשנת 1980. זמן קצר לאחר מכן, עם שחרורה מצה"ל היא החלה בקריירת דוגמנות בארץ ובעולם. בראיון למירי מיכאלי ב"אנשים", שישודר הערב ב-17:15 בערוץ 12, היא מספרת על מערכת היחסים המורכבת עם בעלה הראשון, שהתגלגלה גם לאלימות. "הוא החליט לנהל לי את החיים ואמרתי – לא תודה", מספרת שושן בקטע מתוך הראיון.

ל ראיון המלא  ״אנשים ״, ערוץ 12 קשת.

קצת מתגובות מהצופים : 

אילנה יקרה ,

ראיתי את התכנית : פעמיים !!

אתמול ושוב פעם היום אחרי ששלחת לי !

לא כל יום נפגשים עם דמות כל כך עמוקה ויחודית כפי שאת ! וכל נושא שדיברת עלי עבר באופן הטבעי והנקי ביותר עם פרספקטיבה וחוכמת חיים נדירה !

אני מודע למלכודות של התקשורת וכמובן למניפולציות בעריכה של תוכניות פרופיל ונראה לי שהצלחת לדלג מעל המשוכות האלה באלגנטיות ובתבונה גדולה . אילנה יקרה , אני כל כך גאה להיות חבר שלך !

כל כך אוהב את מי שאת : אנושית , סקרנית , ממוקדת , ומעל לכל עם אהבת אדם אמיתית , לכל אחת ואחת באשר הם . באהבה גדולה !

❤❤❤

*הוענקה לנו עוצמה שלעיתים היא גם שליחות , להיות קולם , של אלה שלא יכולים להשמיע קול . ואני יודע בתוך תוכי , שההכרה הזאת , גם אם אנחנו לא תמיד רוצים בה ,היא חלק אינטגרלי מהזהות שלנו , מאז , וכנראה לתמיד . ועשית זאת בגדול בתוכנית הזאת!!!!

❤❤❤

*אילנה יקרה שלנו, את מרתקת, הישירות שלך והכנות שלך, מעוררים התפעלות.את מדהימה על אף מסכת החיים הלא פשוטה. נסקת למרומים בשל אמביציה חסרת פשרותחבל שאמא ואבא לא יכולים לקום ולו לרקע ולראות מה הצלחת לעשות במו ידייךיישר כוחך בהערכה והערצה, תמר (המורה תמר לביא. כיתה ג ביה״ס גורדון)

❤❤❤

 *הי, ראיתי את הראיון שלך עכשיו באנשים, את מיוחדת במינך!!! ראו שחלק לא פשוט וקל לך, אבל זה חשוב!!!!  עידו לביא (צלם). 

❤❤❤

צפיתי, השארת אותי חסרת מילים. איזו שפה גבוהה, איזה ביטחון, כמה חוסר פחד מהחיים ואיך הבת שלך מביטה עלייך באהבה. נפלא.  מרסל מוסרי.  

❤❤❤

אילנה יקרה, צפיתי בתכנית אנשים והתרגשתי עד מאוד לאורך כל הראיון איתך.כל הכבוד כפול ומכופל, האחדמאין באת ולאן הגעת ? והשניהחשיפה מתוך תקווה שתוכל לעזור ולשמש דוגמא ….חיבוק חם ואוהב אילנה ופיני 👏👍🥇👄💖💐

❤❤❤

אילנה מתוקה   כתבה כל כך מרגשת ישבתי וצפיתי עם דמעות בעיניים  את באמת אשה מיוחדת במינה. הרבה בריאות. אושר והמון אהבה.  נשיקות וחיבוקים😘

❤❤❤

אילנה יקרה ואהובה, כתבה מרגשת עם מסרים ברורים ונוקבים על חייך בעבר וחייך והיוםאת אמיצה חכמה יפה ומדהימה בעינייובהחלט מהווה מודל וחיקוי לנשים.חיזקי ואימציוהמשך הצלחהבאהבה רבה, חני .

❤❤❤

אילנה ❤ ראיתי כרגע את הכתבה שעשו עלייך באנשים😚 אז רק שתדעי שבשבילי את תמיד לא רק יפה 🔝אלא אישיות מיוחדת אהובה ומרגשת, ועדיין ריגשת אותי בכנות שלך ובך תמשיכי להיות בדיוק אותו הדבר מאירה ומלאת עוצמה. נשיקות😘😘

❤❤❤

היי אילנהעכשיו נכנסתי לכתבה וצפיתי בה עד הסוף. רוצה להגיד לך שזה היה מרתק ומרגש. שאפו גדול לך על כל הדרך שעשית. את יפה מכל הבחינות. המשיכי להצליח, להעצים ולהתעצם. אילנה (כץ) לאילנה (שושן).

❤❤❤

באמת שאפו גדול , בחלקים מסוימים ירדו לי דמעות יחד איתך. סיגל.

❤❤❤

אילנה היה מרגש לצפות בתוכנית. החזרת אותנו שוב לימים יפים שעיצבו את כולנו. 👏👏👏 . רותי בןשמן.

 וואו אילנה!

איזו מדהימה את!!

איזה ראיון מרגש.

לי וסרמן

❤❤❤

הייאילנה, צפיתי עכשיו בתכנית "אנשים" שעסקה בךתכנית נהדרתהיית מרשימה ומרגשת!!!   אני בטוח שנתת כח ומודל לנשים רבות. דני בר.

אבל למה עכשיו? הרבה גברים שואלים וגם נשים.

אז כך, עד עכשיו החברה, התרבות, המדיה, בתי המשפט, ההורים, הספרים שידרו לגברים שמותר להם. הם גם במקביל שידרו לנשים שאם זה קרה לך ״ודאי הזמנת את זה״. טענות כמו: ״היא יצאה איתו זה סימן שהיא רצתה״, ״היא רצתה להתקדם״ ועוד טקסטים שמהותם האשמת האישה הנפגעת ופטירה מאחריות של המטריד מינית שאני הייתי מעדיפה לכנות אותו: משיג גבול. הטרדה מהסוג של נגיעה בגוף של אישה ללא רצונה היא פלישה למרחב האישי שלה ולגופה. אילו היה איש פולש לדירתה היה זה ברור שהוא משיג גבול, אך כשהוא פולש לגופה משום מה זה כבר לא כל כך ברור שזה לא בסדר.  אז רבותי חברים וחברות יקרים, עכשיו כשדעת הקהל זזה ובעיקר זו של המדיה, כשהסביבה החלה להכיר בהתנהגות הזו כלא ראויה, אז נשים מרגישות בטוח יותר לספר על החוויות האיומות שהן נאלצו לדחוק ולהכחיש כדי להמשיך פשוט לחיות. לקום בבוקר, להמשיך ללמוד, למצוא עבודה, להיות בת זוג. הברירה האחרת היא למות. 

נקווה שהנערות של היום תגדלנה לסביבה נקיה יותר בזכות התעוזה של נשים שחושפות היום את הפצעים שלהן.

לא אני לא חסה על אלכס גלעדי ודומים לו, הם המשיכו בחייהם: עשו קריירה וכסף בזכות הכוח שלהם והשתמשו בו לרעה לרמוס נשים באמצעות השפלה וסחיטה מינית. הגיע הזמן שאנשים כאלו יפסיקו להנות מהפירות של העמדת כח שצברו בזכות רמיסה של אחרים. זה שהם הולכים הביתה זה עונש קל . ולגבי הנזק הנוסף : הפגיעה באשה ובילדים של הפוגע, זה לגמרי באחריות הבעל והאבא שלהם. זהו מעגל נוסף של נפגעים מהמעשה שלו. אין שום מקום לבקש מהנפגעות שחושפות את הפצעים שלהן לפתור לו את הבעיה מול המשפחה שלו.

במרץ כתבתי פוסט מאד אופטימי, שמהיום כל ילדה תדע שכל הדלתות פתוחות בפניה, אפילו הדלת לחדר הסגול בבית הלבן.
היום קצת יותר מחודש לפני הבחירות כשמול הילרי רץ אדם ש- 6 פעמים בחייו השתמש במפלט של פשיטת רגל כדי לא לשלם לנושים, שמאז 1995 לא שילם מיסים אבל מחזיק במטוס פרטי ועוד בניינים ופרוייקטים של נדל״ן במאות מיליוני דולרים מסביב לעולם, זה ניראה כמעט מבטיח. סוף סוף תהיה לנו נשיאה.

חזרתי לפוסט והוספתי את השאלה: האם?

חייתי בארה״ב הרבה שנים, כמעט חצי יובל. השבוע שבתי לכאן כדי לחגוג עם ילדיי והמשפחה בלוס אנג׳לס את החגים. בלוס אנג׳לס התחלתי את הפעילות שלי להעצמת נשים. השבוע נוכחתי לדעת שאם חשבנו שתקרת הזכוכית היא מושג של שנות ה70 והיא כבר לא קיימת, אז השבוע פגשתי אותה בתוכניות המסקרות את הבחירות לנשיאות ארה״ב 2016. אי אפשר שלא להבחין בתקרת הזכוכית כי היא מלוכלכת, מאד מלוכלכת!!! מלוכלכת עד כדי כך שהאנשים לא מסוגלים לראות דרכה. לא חשוב מה שטראמפ יעשה הוא עדיין נושאף בעורפה של הילרי ונמצא רק 5 נקודות מאחוריה בסקרים- וזה ביום רע. ( survey finds Clinton topping Trump 47% to 42%" (CNN"

בכל עונת בחירות אחרת אם מול טראמפ היה מתמודד גבר, טראמפ היה אולי זוכה לתמיכה של כמה אחוזים אחדים שהיו בעיקר מטורפים קיצוניים שנהנים ללכת נגד כולם, ״לדפוק את השיטה וכול׳״ אבל בבחירות האלו כשהמתמודד מול טראפ היא מתמודדת, הסקרים מראים ש42% מהבוחרים יצביעו בעדו.  זה מתרגם מספר עצום של אנשים. זה קצת פחות מחצי מאוכלוסיית הבוחרים, ואם נוסיף להם את ה״לא מחליטים״, כי הם למעשה לא החליטו עדיין להצביע להילרי, אז התמונה שמתקבלת היא שרוב האנשים (נשים וגברים)  עדיין רואים בגבר ויהיה האיש הכי פחות ראוי, עדיף על אישה ראויה ובעלת ניסיון ככל שתהיה.

( The survey finds Clinton topping Trump 47% to 42%" (CNN"
 ואני שואלת את עצמי מדוע?
 כיצד יתכן שאדם כמו דונלד טראמפ, שהוא קריקטורה, שהקמפיין שלו, הוא תוכנית ריאלטי: "Running to be a president", שמתפאר בכך שלא שילם מיסים ב20 השנים האחרונות,  זוכה לכ-40 אחוזים של תמיכה בקרב הבוחרים במדינה הכי מתקדמת בעולם?
הקמפיין מוצף במסרים אנטי נשיים, הילרי אפילו מואשמת בכך שבעלה בגד בה.
אני לא יכולה שלא לחשוב שהאנשים שבויים בדימויים סטריאוטיפים שליליים על נשים. כ-50% אחוזים מאוכלוסיית הבוחרים לא מסוגלים עדיין לעכל את המראה של אישה בעמדת כח!
נשים יקרות, אם חשבתם שהכל טוב, אז הנה ההוכחה, עדיין 50% מהאוכלוסיה חושבת שלא מגיע לכן הכל, לא מגיע לילדות שלנו להיות כל מה שהן רוצות להיות ולא חשוב כמה הן תהיינה טובות יותר מהבנים שיתמודדו מולן. כל זמן שהן נשים הגורל שלהן מוגבל כי בראשם של הרבה מאד אנשים ונשים גם יחד, יש עדיין חסמים שרואים את הילדות שלנו כמוגבלות מלהנהיג.
אל תגידו לי שבארץ זה שונה: כי בכיכר רבין השבוע היה אמור להתקיים קונצרט לקירוב לבבות, שנשים לא הורשו לשיר בו. לפוביה מנשים יש הרבה מופעים ופרצופים.
מאחלת לנו שנה טובה יותר, שנה בה תקרת הזכוכית תסדק והלוואי שתתרסק.
IMG_6138-1.JPGIMG_6139.PNG

שימעון פרס: ״אם אנסה לכפות עליה לעשות דברים המנוגדים לאופייה, היא עשויה להסכים למעני, אך היא לא תהיה עוד עצמה, ואני אאבד את הידיד הכי קרוב לי בעולם״. ציטוט מכתבה של סמדר שיר.

במשפט הזה טמונה פילוסופיה שלמה. פילוסופיה שלאישה יש חירות משלה להיות היא עצמה. כשגבר מתאהב באישה ולאחר מכן מבקש ממנה לוותר על החלומות שלה כדי שתהיה עזר כנגדו להגשמת החלום שלו: חלום שאולי יביא יותר כסף למשפחה, אולי חלום עם חשיבות ציבורית גדולה, הוא באותו הרגע שתל את זה שיום אחד יסתובב ויאמר לה: ״את השתנת, את לא האישה איתה התחתנתי, את כלום בלעדי״. שמעון פרס כיבד את הרצון של סוניה לא ללכת לאיבוד בתוך החלום שלו. הוא קיבל את זה ולא ראה בזה איום על ״הגבריות״ שלו או המנהיגות שלו.

סוניה ושמעון פרס התחנכו בכפר הנוער בן שמן, ואני לא יכולה שלא לקשר בין תפיסת החינוך של הכפר שרואה כל אדם (אישה או איש) כשווה לך ולכן מחנכת להכיר בחירות של כל אדם ללא סייגים. זהו החינוך שספגנו לוריד כל יום בכפר הנוער בן שמן אני וחברי.

שמעון פרס הכיר בחירות של סוניה להיות היא, לבחור את הרצונות שלה, גם אם החלומות שלו היו גדולים וחשובים, הם לא פחות חשובים מהחירות שלה לבחור את החיים שלה, להיות שלא באור הזרקורים.  סוניה ושימעון פרס חיו על פי קוד מוסרי גבוה. קוד שמכיר בחירותו של אדם כערך עליון. זה לא סיסמא עבורם רק – הם פעלו על פי הערך הזה. מצערת אותי מאד הביקורת שלפעמים נכתבה על הבחירות שלהם, ביקורת שלפעמים מלווה במידה של רשעות ולכן פיספסה את העיקר.

לשימעון פרס היתה חשיבה אחרת ומתקדמת מהסביבה שלו, הוא ראה את הצורך בהשקעה בכור אטומי לישראל כדי להביא לה שלום. פרס עשה צעדים חריפים כשביהן כראש ממשלה ב1986 על מנת להוציא אותנו מהחול הכלכלי טובעני שהיינו בו, הוא ראה קדימה וראה ברור.

היחס שלו לאנשים ונשים לא היה שונה. בראיון עם הנשיא פרס לכבוד יום הולדתו ה89' שפורסם בידיעות אחרונות, ביטא בצורה ברורה כל כך, במספר משפטים, דברים שבנסיון להסביר אותם נכתבו עליהם מאמרים ארוכים:

״שוביניזם זה כמו אהבה עצמית – אדם השקוע באהבה עצמית אינו יודע מה זו אהבה״.             ״לפמיניזם יש הצדקה היסטורית עד היום הזה מפני שגברים ניסו לגזול מהאישה את שוויונה ואת חירותה עד היום ישנם הרבה מקומות שבהם אישה נותרה בגדר עבד ואפילו יותר גרוע״. ״רוב האנשים הבינו שצריך להילחם בעבדות, אבל משום מה חשבו שעבדות זה רק עניין של עבדים, כשיש גם עבדות של נשים. הפמיניזם זו צורת מלחמה בעבדות של נשים.״                                                                ״אין לגבר כל סמכות וגם לא כל סיבה להפוך את רעייתו לשפחתו״.

פרס וסוניה גדלו בתקופה שישראל היתה חברה פתוחה, בה הכל היה אפשרי, אפילו הקמה של מדינה יהודית ודמוקרטית אחרי 2000 שנות גלות!!! בחברה כזו לרצונות של אישה יש מקום להתקיים.

סוניה גדלה וחונכה בדור שנשים וגברים היו שווים בארץ ישראל, לפני שנבנתה כאן תקרת זכוכית ותקרת ברזל. סוניה היא מדור של נשים שעבדו, חרשו, בנו כבישים ונשאו נשק לצד הגברים. הגברים לא ציפו מהן להיות אחרות הן אהבו אותן חזקות ושותפות לחזון של בניית המדינה. לא היה זמן לפינוקים. רק לאחר שנוסדה המדינה החלה לאט לאט להיווצר כאן חברה שמדירה ומצמצמת את המרחב של נשים. אנשים כמו שמעון פרס, יצחק רבין, דוד בן גוריון ויגאל אלון ביטאו לא פעם את החשש שלהם מהחברה הסקסיסטית שנוצרת כאן.

היחסים המכבדים של שמעון פרס וסוניה יחסים נבעו מחינוך שיש בו איזון בין שיוויון, קבלה והכלה של הזולת. זה החינוך שקיבלנו בכפר הנוער בן שמן. המורשת של דר׳ להיימן ופרופ׳ אריה סימון ממשיכה עד היום בכפר כי החניכים שהתחנכו עליה חוזרים לכפר כמדריכים ומדריכות מורים ומורות.  זכינו.