סודה, האם ידעת למה מכירה של סודה נאסרה בבתי הספר בארה״ב?

למרות ההכנסות הגבוהות ממהמכירות של המשקאות המוגזים בבתי הספר בארה״ב ואפילו  במספר בתי ספר באנגליה, נאסרה מכירה של משקאות מוגזים במכונות בתחום בתי הספר.

ישנם אנשים ששותים סודה כאילו שזה מים, וישנם אפילו אנשים ששותים סודה במקום מיםנכון שהמרכיב הבסיסי והעיקרי של סודה הוא מים,  אבל יחד עם זאת סודה מכילה גם מרכיבים אחרים שהם רעילים ומזיקים  לגופנו. מאחר וילדים החליפו את שתיית מיץ התפוזים  והחלב שעשיר בסידן, בשתיית סודה שהורסת את הסידן בגוף, נגרם נזק לעצמות שבא לידי בגיל מבוגר יותר.

מחקר שערכו באוניברסיטת  הווארד על הקשר בין שתיית  קולה לבין יציבות העצמות בבנות שעסקו בספורט תחרותי, גילה  נתון מדאיג במיוחד.  המחקר מצא  כי בקבוצת הבנותבנות גיל  12-15 – גיל ההתבגרות שעסקו בפעילות ספורטיבית בצירוף עם שתיית קולה,  אחוז שבירת העצמות אצלן היה גבוה פי 5  מקבוצת אותו גיל שעסקו בספורט אך נמנעו משתיית קולה. "יש השפעה וקשר ישיר  בין שמירת מסת העצמות בגיל ההתבגרות לבין מסת העצמות לאחר גמר הווסת, לכן לרמת צריכת הסודה בגיל ההתבגרות יכולה להיות השפעה שלילית לטווך הארוך״.

לנשים הרות חשיבותו של הסידן בגוף משמעותי ביותר מאחר והוא דרוש לחיזוק העצמות (צפיפות העצם).  נשים הרות צריכות לצרוך כמות מספיקה של סידן גם עבורן וגם עבור העובר לשם בניית עצמותיו.

איך הסודה מפריעה לעצמות ?

ממחקרים שנעשו  הסתבר שהסודה (או כפי שנקראתמשקה מוגז עדיןמכילה כמות גדולה של זרחן המפריע בתהליך ספיגת הסידן בגוף. ההשלכות להפרעות חוזרות בתהליך ספיגת הסידן הינה פגיעה בצפיפות העצם –דבר שיוצר עצמות אוריריות. עצמות אוריריות  הן מקדם גבוהה לשברים בבגיל מתקדם יותר.

זקוקים לעוד סיבות למה להחליף את הקולה במים? 

פחית אחת של סודה מכילה 10 כפיות סוכר, 150 קלוריות, 30-55 מ"ג קפאין,  הרבה צבע מאכל מלאכותי וסולפיד. יצרני המשקאות הקלים הם הצרכנים הגדולים של סוכר מזוקק בארה"ב הוכח שהסוכר מעלה את רמת פעילות האינסוליןרמת סוכר גבוהה מובילה  לסכרת, לעודף משקל, לחץ דם גבוה, לקולסטרול, למחלות לב, דלדול עצמות, עששת השיניים, עייפות.

החומצה הזרחנית (שנימצת בעוד מיני מזונות) גם מנטרלת את הידרוכלוריד בקיבה העוזר למערכת העיכול בפירוק המזון ובכך מפריעה לספיגה טובה יותר של מרכיבי המזון בגוף.

ובכןלעיתים הבעיות הרפואיות שלנו אינן נגרמות מעצמן, אלא אנו מעודדים את המחלות והחולי כל יום טיפין טיפין בכך שאנו לא מונעים את הגורם להן. אנו יודעים מה לא טוב, אבל אנו משלים ומרמים את עצמנו,  אבל את הגוף ותאי הגוף אי אפשר לרמות . הגוף בנוי ומתוכנת לפרק ולהרכיב חומרים מסויימים, בדיוק כמו הרכב שלנו.  אם  ניתן לו דלק אחר הוא לא יסע טוב, או במקרה הגרוע ישתנק עד שידום.

לכן בפעם הבאה שאתם בוחרים לקנות פחית של סודה חישבו על המרכיבים ועל איכות ותוחלת החיים שאתם רוצים לכם, לילדכם ולילדי ילדכם. אצלי בבית לא היו משקאות מוגזים כמו קולה כשהילדים שלי היו קטנים הם ידעו שכצמאים שותים מים.  לאורחים שלנו מהארץ היתה בעיה עם זה, אבל לי זה חסך וויכוחים עם הילדים. כך הילדים שלי פיתחו הרגל לשתות מים. יחד עם זאת כשהתבגרו והחלו לבחור לשתות קולה שוב ושוב יידעתי אותם מה הם בוחרים להכניס לגוף כשהם שותים פחית של קולה או משקה "מרענן״ אחר. בגיל העשרה הם כבר בוחרים מה להכניס לפה שלהם.

 אתם מכירים בן עשרה שלא אוהב את עצמו?  הם צריכים לדעת לא רק שזה מזיק להם אלה גם איך. הם יעשו את הבחירות שלהם. הם חכמים. כמובן שעלינו להיות דוגמא  לא רק לא להציע להם סודה כשהם צמאים, גם לא לרכוש אותה עבורנו.

איך ניתן לחזק עצמות? בבלוג הזה

http://news.harvard.edu/gazette/2000/06.15/soda.html

השארת תגובה