שפה יוצרת מציאות ,שפה מייצגת מציאות, שפה היא חלק מתרבות של חברה. אנחנו שוכחים את זה לפעמים וגם הנשים שוכחות. לפני 3 שנים כתבתי בסלונה פוסט עד כמה השימוש במילה כוסית כמחמאה מרגיז אותי.

הנושא עולה מדי פעם לכותרות, הפעם האחרונה זה עלה בעקבות מחמאה אומללה של מישהו לגברת וילנאי, ברור שההערה ניתנה כמחמאה בין חברים , לא היה בה לדעתי (עד כמה שהבנתי) שום שמץ של הטרדה מינית. אבל דווקא זה מראה עד כמה מילה כל כך גסה הושרשה בשפה ולמעשה היא מקבעת את היחס לנשים בתרבות הישראלית.

מצד אחד דרשנו וקיבלנו  חופש מוחלט להתלבש איך שאנחנו רוצות ויש שרוצות להיות : "הכי כוסית בעולם "! לגברים ולנשים יש היום בשם  חופש הביטוי מטעמי דמוקרטיה את הזכות לומר כל מה שבא להם מתי שבא להם  והתוצאה פריצת גבולות טוטאלית .

חירות להזכיר לכולנו היא במסגרת הטריטוריה שלי,  מבלי להתפרץ לטריטוריה של האחר  והחופש להתבטא בלהחמיא למישהיא או לקרוא אחריה "היי  כוסית ", זו פריצת גבולות , זו פולשנות, זה מכוער ! אבל מאחר שכולנו כל כך התרגלנו לשפה הגסה , זה כבר לא ניראה לנו כסטיה  יתרה מזה אימצנו את זה כמחמאה עד כי אפילו היא קיבלה לגיטימציה מבית המשפט המחוזי ב2005 בפסק דין .

בינואר 2005 לבית המשפט המחוזי בחיפה היתה הזדמנות להוקיע את המילה הזו מהשפה והתרבות הישראלית, אבל במקום זה השופט עודד גרשון החליט לתת לה לגיטימציה,  הוא החליט שלקרוא אחרי מישהיא  כוסית זו מחמאה.

והשנה אלה הדברים שאמרו שופטים בישראל:

ש"ללקק לילדה את הציצי או בכלל ללקק ילדה זה לא הטרדה מינית "

"נשים נהנות מאונס במיוחד כזה שמתלווה באלימות ובקבוצה "

הגבולות ממשיכים לזוז . אך לצערי אני גם שומעת  נשים מכל עבר מבקשות לדעת אם הן כוסיות ? ליטל שוורץ אפילו עשתה מספר בדיחות בעיניין והנשים לא ממש הבינו שהצחוק הוא עלינו …

הביקורת של הנשים והאירגונים הפמניסטים היא רוב הזמן  עם הפנים החוצה , לסביבה , לגברים . גם אנחנו צריכות להיות עם היד על הדופק , שפה זה דבר נשי , הדיבור ניתן לנשים ואיך אנחנו מדברות עלינו ? ומה אנחנו עושות בעיניין ? אנחנו חלק מהחברה כאן.

מה שמעודד הוא שסוף סוף הדברים צפים ורואים אותם  ואולי עכשיו אפשר גם לנקות אותם ובואו נתחיל מזה שלא נישאל את עצמנו או החברה לידנו אם הבגד שאני לובשת עושה אותי כוסית במטרה לבקש תשובה חיובית, אלא במטרה לבקש תשובה שלילית .

את לא רוצה להיות כוסית !!!

וכשאתן שומעות את הבנים או הבנות שלכן , החברים שלכן, הגברים סביבכם משתמשים במילה הזו על מנת "להחמיא"  למישהיא, תקנו אותו אותה ,אותן , אותם. הם בסך הכל מחקים אחרים שהשתמשו בזה מבלי לחשוב.  אז אתן עיצרו והביאו את זה לתשומת ליבם.  כך אחד אחד במאמץ משותף  נוציא את המילה הזו המכוערת הזו מהסלנג הלאומי,  ויחד נייצר סביבה אחרת לילדות ולנכדות שלנו .

השארת תגובה