כשאנחנו בנות 40-50, אנו מבקשות תרופות פלא או רצות למנתח פלסטי שיצילו את מראה עור הפנים שלנו. העור שלנו מתחיל להתבגר ביום בו אנו נולדים. הקרמים השונים אמנם עוזרים לנו אך רבים מהגורמים החיצוניים להזדקנות העור, נקבעים על ידי הבחירות שאנו עושות מדי יום לגבי בריאותנו וסגנון חיינו. לכן אם מגיל צעיר נהיה במודעות לבחירות שלנו, נוכל נעזור לעורנו להתמודד עם ״פגעי הזמן״ טוב יותר.

אני מונה בהמשך 5 הרגלים אשר תורמים להזדקנות העור וגורמים לך להיראות מבוגרת יותר, 5 הרגלים שאת יכולה לשנות ולהראות טוב יותר:

1. עישון סיגריות בין אם את מעשנת, או נמצאת בחברת אדם שמעשן, עישון סיגריות מזיק לעורך ומזקין אותו.
מחקר הראה שחשיפה לעישון סיגריות מגבירה באופן משמעותי את התקמטות העור והתייבשותו. גם בגלל שעישון סיגריות הורס את הויטמין -C בגוף. (ויטמין C אחראי בין היתר לבנייה של תאים חדשים).  יש חוקרים המאמינים, שחשיפה לעישון סיגריות, בין אם את מעשנת או לא, מזיקה באותה מידה להזדקנות העור כמו חשיפה לקרני השמש האולטרה סגולות.

2. חשיפה לשמש בארץ שטופת שמש, כמו שלנו, עלינו להיות מאוד זהירות לגבי עורנו כשאנחנו יוצאות מהבית מדי יום. העור שלי נראה טוב היום, כי כשהייתי בת 18 השתזפתי עם מגבת על הפנים ועד… החזה.
איך ידעתי? אינסטינקט, אולי. אני לא זוכרת. אבל, אני כן זוכרת, שהחברות שלי נהגו לצחוק עליי –"הבאת את מגבת הפנים שלך?"
חשיפה לשמש, מזקינה מאוד את עורך. עור לא מוגן, אשר חשוף לשמש, נעשה יבש, מקומט ויופיעו עליו כתמי שמש בתוך מספר שנים ומאלו קשה להיפטר. חשיפה לשמש יכולה גם להעלות את הסיכון לחלות בסרטן העור.

החדשות הטובות שחשיפה לשמש היא דבר נמנע. זה תלוי בך! אם תתחילי עכשיו, את יכולה לשפר את מצב עורך.
הדבר הראשון, שאת יכולה לעשות כדי להגן על עצמך, הוא- למרוח קרם הגנה, כל יום!
באשר לצעירות שבינינו, היינה מודעות לכך, שהעור היפה הזה, לא יישאר כזה, אם לא תגנו עליו. השתמשו בקרם הגנה, אשר מגן גם מפני קרני UVA וגם מפני קרני UVB . בחרו מקדם הגנה בעל SPF20 ,או יותר והשתמשו בו במהלך כל השנה,אפילו ביום מעונן. עננים לא מגנים עלייך מפני חשיפה לקרניים אולטרה סגולות.

3. פעילות גופנית פעילות גופנית עוזרת לחזק את השרירים ועוזרת לדם לזרום. זרימת הדם מביאה חמצן ושאר מרכיבים חיוניים לתאי הגוף, אשר עוזרים לתאים לעשות את מה שהם יודעים לעשות ואמורים לעשות – להחליף תאים פגומים בתאים חדשים. לכן, מחסור בפעילות גופנית ממש לא עוזר להתחדשות העור.
עוד דבר חשוב, פעילות גופנית משפיעה על מצב הרוח, כמו שוקולד. פעילות גופנית גורמת למוח לשחרר את הורמון האנדורפין, ההורמון שגורם לנו להרגיש מאושרים. העלאת חיוך על הפנים והצטיידות באנרגיה, יעזור לך להרגיש ולהראות צעירה יותר. כשתתעמלי הגוף ישחרר את את ההורמון  בכל גיל וישדר למוח ולגוף שלך שהכל סבבה. הגוף שלך ירגיש שהכל בסדר הוא יכול לעשות את העבודה שלו, ״אין לו שום מקרי חירום שעליו לטפל בהם״ מאחר שלחץ זה האויב הגדול ביותר. 

4. לחץ ודאי שמעת כבר פעם את המשפט: "אל תזעיפי פנים, הפנים שלך עלולות להישאר במצב הזה" לחץ ודאגה גורמים להזעפת פנים ובמשך הזמן, השרירים בפנים באמת יכולים להתעצב על לפי הבעת הפנים הזו. תכנית אנטי אייג'ינג טובה, לשמירה על העור, צריכה לכלול אימון קל, או מפלט הירגעות אחר. צאי להליכה בסוף היום, כשהאוויר קריר יותר. הורידי את השירים האהובים עליך  לטלפון הנייד וצאי להליכה.  אני, אישית, אוהבת לבלות את אחר הצהריים על החוף, בהליכה או סתם בצפייה בגלים ובשקיעה. אני מוצאת, שלהיות ליד הים, מרגיע אותי מאוד. 

הירגעות היא אחד המפתחות העיקריים לחיים בריאים. אני מכירה אישה אחת שפשוט עולה על אוטובוס ונוסעת לשבת בכותל כמקור לרוגע. מיצאי לך את המפלט אשר מרגיע אותך.עלייך לפנות לעצמך זמן במהלך השבוע, כדי לשחרר לחץ. אם לא, הלחץ שלך ייצא על ילדייך, בעלך ובצורת קמטים נוספים בפנייך וכאבי בטן שיובילו לצרות נוספות.

5. מחסור בשעות שינה כשדגמנתי, מנת השינה היומית שלי הייתה 8-9 שעות שינה והקפדתי על כך בקנאות.
לידת הילדים שינתה את זה, אבל אני חייבת לומר, שאם אני לא ישנה טוב מספר ימים ברציפות, אני עצבנית וזה ניכר על פניי. מה גם, שכוס קפה נוספת ממש לא עוזרת כי הקפאין מכניס את הגוף להילוך גבוה לזמן קצר. למעשה מכניס את הגוף למצב לחץ.
מעט מדי שינה, גורם לנו  להרגיש ולהיראות עייפות. המקום הראשון עליו ניכר המחסור בשעות שינה, הוא הפנים וזה מתבטא בצורת עיגולים כהים מתחת לעיניים ועור שקוע. מחסור בשעות שינה, הינו גורם מרכזי באובדן זיכרון וסימפטומים לדיכאון, אשר כוללים חוסר עניין בפעילויות יומיומיות וחשיבה שלילית. זכרי מה שאנחנו אומרות תמיד לילדינו: "כשאתם ישנים- אתם גדלים״.  אני אומרת לכן: ״שאנחנו ישנות- הגוף שלנו עוסק בחידוש תאים".

ממליצה לראות את ההרצאה של מנכלית פסבוק בטד 

״!How to succeed? get more sleep״

מה לגבי קפה? אם את סובלת מבעיות שינה, הפחיתי בקפאין במהלך היום (כמו גם בשעות הערב), הימנעי מאכילה, לפחות שעתיים, לפני השינה ושמרי על שיגרת שינה, אשר כוללת כניסה למיטה בשעה קבועה. אם עדיין תסבלי מבעיות שינה, חשוב שתיוועצי עם הרופא שלך.
בזמן שסימנים מסוימים להזדקנות העור הינם בלתי נמנעים, ישנם דברים רבים נוספים שאת יכולה לעשות,כדי להיראות במיטבך בכל גיל. שמירה על עצמך, הינה צעד חשוב בתכנית אנטי אייג'ינג לשמירה על עור הפנים שלך והיא מתחילה עכשיו!

 
אילנה שושן